Barn – ett miljöfientligt alternativ!

Vill du verkligen göra någonting för miljön så avstå från att skaffa barn!

Det kan låta förvånande men enligt en studie vid Lunds universitet är det värre för miljön att skaffa barn än att köra bil och denna nyhet cirkulerar i många tidningar som ex Dagens Nyheter.

Förklaringen är ganska enkel. Eftersom vi i våra tider koncentrerar oss mycket på hur skadliga bildar är för naturen med sina avgaser och koldioxider glömmer vi ibland bort det allra mest uppenbara; hur vi skapar ett behov av dem. Om man till exempel är ensamstående och bor nära sin arbetsplats är det mindre troligt att man använder bil än om man är ensamstående långt bort från jobbet. Däremot är det värsta miljöboven i dramat barnfamiljen eftersom barn hela tiden måste köras till olika ställen; skola, fritis, träningen, kalasen och så vidare. Man kan inte gå eller cykla lika mycket med barn utan är hela tiden beroende av att det finns bil och buss att tillgå.

mts_schema